Zastanawiasz się nad opiekunką dla dziecka? Zatrudnij doświadczoną nianię

Niełatwo jest znaleźć kompetentną osobę do opieki nad dzieckiem. Niani należy ufać w 100%, w końcu powierzamy jej swój największy skarb. Dlatego zanim zaczniemy poszukiwania, sprawdźmy jakie cechy powinna mieć dobra opiekunka i czym należy się kierować przy jej wyborze.

Gdzie i jak szukać niani?

Oddawanie swojego dziecka pod opiekę obcego człowieka nie należy do łatwych zadań, dlatego też wybór osoby na to stanowisko nie może być pochopny. Opieka nad maluchem to odpowiedzialność i ogromny kredyt zaufania ze strony rodziców. Przed rozpoczęciem poszukiwań warto oszacować zakres potrzeb, tzn. ustalić, jak często będziemy potrzebować opiekunki i w jakich godzinach, a ponadto, gdzie niania ma się zajmować dzieckiem, jak często i czy godziny jej pracy mają być elastyczne, czy też konkretnie ustalone. Jeśli już odpowiemy sobie na te pytania, możemy zacząć poszukiwania.

Możemy skorzystać z pomocy agencji opiekunek lub samodzielnie szukać ofert w prasie czy internecie. Dużym ułatwieniem jest skorzystanie z portalu niania.pl, na którym znajdziemy ogłoszenia osób zajmujących się profesjonalną opieką nad dziećmi. Profile kandydatek są pogrupowane według miast, w których mogą podjąć pracę. Jeśli więc np. potrzebna nam jest opiekunka do dziecka we Wrocławiu, wystarczy, że znajdziemy nazwę naszego miasta na dole strony głównej i od razu zostaniemy przeniesieni do listy opiekunek z tej okolicy. Dodatkowe kryteria wyszukiwania to np. wymiar czasu pracy niani (pełen etat, pół etatu, praca dorywcza) albo możliwość podjęcia jej „od zaraz”. Na profilach opiekunek znajdziemy kilka słów o ich doświadczeniu w opiece nad dziećmi, wykształceniu oraz dodatkowych umiejętnościach, jak np. posiadanie prawa jazdy. Widoczne są również referencje napisane przez rodziców, których dziećmi opiekowała się dana osoba. Warto wybrać kilka kandydatek i zorganizować z nimi indywidualne spotkani,a przy których obecni będą rodzice oraz szkrab lub zaprosić na tzw, dzień próbny. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu poznamy nie tylko samą opiekunkę, ale również jej podejście do dzieci.

Jaka powinna być idealna opiekunka?

Idealna niania to doświadczona niania. Wykształcenie kierunkowe nie jest konieczne – ważne, żeby miała podejście do dzieci, entuzjazm i była zaangażowana w swoją pracę. Niania musi być w pełni sprawna fizycznie (dobrze wiemy, ile energii trzeba poświęcić dziecku), schludna, czysta, bez nałogów. , jeśli jej doświadczenie jest poświadczone referencjami od poprzednich pracodawców. Dla malucha ważne będzie również zaangażowanie opiekunki i jej kreatywność. Wspaniale, jeśli niania ma mnóstwo pomysłów na gry i zabawy sprzyjające rozwojowi dziecka. Musi również być osobą cierpliwą oraz stanowczą w razie potrzeby. To bardzo cenne, jeśli niania wyraża chęć rozmowy z rodzicami na temat dziecka. Po skończonym dniu pracy opowiada, co wydarzyło się w czasie, kiedy ich nie było w domu, jakie postępy zrobiło ich dziecko lub jakie problemy należy wspólnie rozwiązać.